Ostrogi piętowe- jak ulżyć w bólu?
Ostrogi piętowe- jak ulżyć w bólu?

Ostroga piętowa to problem, z którym boryka się wiele osób. Dokuczliwy, ostry ból w pięcie, przypominający wbijanie szpilek utrudnia chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Czym jednak jest on spowodowany?

W stopie umiejscowione jest tzw. rozcięgno podeszwowe, czyli pas zbitej tkanki łącznej, przechodzący od pięty (guza piętowego) do palców (a dokładnie stawów śródstopno-palcowych). Jego funkcją jest utrzymanie stopy w prawidłowej pozycji, zapewnienie jej stabilizacji i odpowiedniej sprężystości, tak by zapobiegać spłaszczeniu łuku poprzecznego stopy. Zapalenie rozcięgna nazywane jest potocznie ostrogą piętową.

Jej przyczyn może być wiele, ale do najczęstszych zalicza się przede wszystkim nadmierne obciążanie stopy poprzez długotrwały wysiłek fizyczny (np. bieganie), pozostawanie w pozycji stojącej przez długi czas (np. przez wiele lat pracując na stojąco) lub nadwagę. Do przyczyn pobocznych można zaliczyć również noszenie niewygodnego dla stopy obuwia (np. wysokie obcasy) lub osłabienie struktury kostno stawowej na skutek podeszłego wieku.  Wszystko to prowadzi do powstawania stanu zapalnego w rozcięgnie podeszwowym, czego efektem jest odkładanie się na powierzchni kości piętowej złogów wapiennych. 

Leczenie ostrogi wymaga cierpliwości, wymierne efekty daje rehabilitacja ultradźwiękami, która rozbija powstałe na pięcie złogi. Jednak należy pamiętać o szeregu czynności, które można wykonywać w domu, a które w znaczny sposób poprawią komfort chodzenia i zmniejszą bolesność.

1. Noszenie odpowiedniego obuwia wraz z wkładką ortopedyczną.

W wypadku występowania ostrogi piętowej powinno się zwracać większą uwagę na dobór obuwia, które powinno być szerokie, z amortyzuącą podeszwą. Należy unikać butów na wysokim obcasie, które obciążają stopy (zwłaszcza u osób z nadwagą). Dodatkowo na rynku istnieje szereg produktów ortopedycznych, które mają za zadanie amortyzację pięty oraz zmniejszenie drażliwości bolącej pięty. 

- podpiętki- standardowe podpiętki z wyjmowanym kółkiem lub podpiętki żelowe

wkładki amortyzujące

 

2. Stosowanie zimnych okładów

Chłodzenie sprzyja zmniejszeniu bolesności. Do tego celu można wykorzystać okłady zimno-ciepłe, występujące w różnych rozmiarach. Ich spektrum zastosowania jest naprawdę szerokie. Można je schłodzić w lodówce (działanie przeciwbólowe) lub zagrzać (działanie rozluźniające) i wykorzystywać przez całą rodzinę.

3. Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie rozcięgna podeszwowego jest bardzo ważnym elementem terapii w wypadku występowania ostrogi piętowej. Zmniejsza ból i zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kolejnych złogów. Ćwiczenia rozciągające można wykonywać przy wykorzystaniu:

- piłki- tutaj istnieje duża dowolność, ponieważ możliwe jest korzystanie z piłek gładkich, jak i z kolcami (te dodatkowo pobudzają połączenia nerwowe), a nawet tenisowych;

- wałki- można stosować wałki z kolcami przeznaczone do masażu lub wałki do rolowania

dysk sensoryczny

- taśmy gumowe

Rozciąganie stopy przy pomocy piłek/ wałków polega na oparciu stopy np. na piłce i rolowaniu jej wzdłuż rozcięgna podeszwowego (od pięty do palców i spowrotem). Przy zastosowaniu gumowej taśmy należy zahaczyć ją o palce stopy, a następnie ciągnąć do siebie spokojnymi ruchami. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl